Share

Mateřství a kariéra: jak je skloubit?

Written by
Femme Palette
Published on
June 13, 2023

Je možné sladit mateřství a kariéru? Cílem našeho nově publikovaného průvodce je nejen poskytnout vám užitečné tipy a informace, ale také vám ukázat příběhy skutečných žen, které se na tuto obdivuhodnou cestu vydaly.

Pracující matky dnes stále čelí nevědomým předsudkům i otevřené diskriminaci, když se rozhodnou skloubit obě role. Je důležité nabídnout jim podporu, empatii a inspiraci. Podle průzkumů 1 ze 3 matek stále považuje rodičovství za překážku v kariéře. Fenomén motherhood penalty v nás vyvolává strach z toho, že budeme muset obětovat svůj úspěch. V následujících kapitolách se pokusíme toto složité téma přiblížit a nabídnout vám zajímavé postřehy, tipy a skutečné příběhy.

Budeme se věnovat následujícím tématům:

Než se vydáte na cestu - faktory, které je třeba zvážit při kombinování mateřství a kariéry.

Co je to working mom guilt (pocit viny pracující matky) a tipy na jeho překonání

Fenomén neviditelné práce

Užitečné hacky v oblasti time managementu, které jako matka můžete využít

Platformy, kde mohou maminky najít pracovní příležitosti

Příběhy inspirativních pracujících maminek

Co je třeba zvážit při kombinaci mateřství a kariéry

Možná se nacházíte ve fázi, kdy se vám daří v kariéře, a přemýšlíte, zda je nyní ten správný čas na založení rodiny. Možná jste také na mateřské dovolené, stala jste se matkou na plný úvazek a zvažujete návrat do práce. V každém případě to může být rozhodnutí, které změní váš život (a kariéru). Proto jsme pro vás připravili několik bodů, které byste měla zvážit, abyste si usnadnila rozhodovací proces.

Zjistěte, jaké jsou vaše priority

Nyní je čas ujasnit si, co od příštích let svého života skutečně chcete. Zkuste si představit svůj každodenní život pracující matky a přesně určit, které jeho aspekty pro vás budou nejdůležitější. Pokud se při vytyčování svých priorit cítíte nerozhodná, může vám pomoci rozhovor s koučem.

Co si můžete dovolit z časového hlediska?

Můžete si své současné zaměstnání zkrátit na částečný úvazek? Kolik času můžete reálně trávit s rodinou? Stačil by vám tento čas? Jak velkou časovou flexibilitu nabízí vaše práce - mohla byste v případě potřeby pracovat z domova, mohla byste pracovat po večerech? Nedostatek času a hektický rozvrh zmiňuje téměř každý pracující rodič, proto je nejlepší si dopředu promyslet, jaké jsou vaše možnosti.

Co si můžete dovolit finančně?

Financemi se mnozí z nás zabývají neradi, ale pokud plánujete rodinu, je na čase se na ně zaměřit. Je pravděpodobné, že ačkoli byste ráda zůstala v práci, možná budete muset zkrátit pracovní dobu a přejít na částečný úvazek, Možná budete uvažovat o umístění dítěte do školky nebo o využití chůvy. Sedněte si a projděte si rodinné finance, abyste zjistila, co si můžete dovolit.

Máte v blízkých oporu?

Bude vás váš/vaše partner/ka podporovat? Mohou vám pomoci rodiče, další členové rodiny nebo přátelé? Matky často zmiňují, že sladění rodičovství a kariéry by nebylo možné bez podpory blízkého okolí. Podělte se s tím svým o své plány a otevřeně si promluvte o tom, jak vás mohou v této životní etapě podpořit.

Podpoří vás zaměstnavatel?

V neposlední řadě je naprosto zásadní, aby vám zaměstnavatel kryl záda, pokud si chcete udržet stávající zaměstnání i v době, kdy jste rodičem. Zjistěte si, jaké možnosti nabízí zaměstnancům, kteří mají děti - možná budete příjemně překvapena benefity, jako jsou pružná pracovní doba, home office, práce na částečný úvazek nebo dokonce firemní školka. Na druhou stranu, pokud se vám zdá, že vás zaměstnavatel nepodporuje, zamyslete se nad tím, zda je to práce, kterou byste měla sladit s mateřstvím. Možná existují lepší pracovní příležitosti pro vaši situaci.

Working mom guilt: Proč máme stále pocit, že někoho zrazujeme?

Working mom guilt (pocit viny u pracujících matek) je uznávaným fenoménem, který zažívají matky, které se rozhodly skloubit kariéru s výchovou dětí. V těchto situacích mají matky tendenci cítit vinu za to, že opouštějí své děti v pracovní době, ale zároveň také za to, že opouštějí práci, aby mohly trávit čas s rodinou. Vzniká tak dvojí pocit viny. Autorka Amy Westervelt ve své knize Forget Having It All příhodně tento fenomén popisuje jako očekávání, že matky budou pracovat, jako by neměly děti, a zároveň vychovávat děti, jako by nepracovaly.

I když se dnes ženám možná říká, že si nemusí vybírat, stále se zdá, že společnost nedokáže zcela přijmout, že být dobrou matkou a zároveň mít úspěšnou kariéru je možné. Kvůli těmto předsudkům mají pracující matky pocit, že když mají obojí, nedělají ani jedno pořádně.

Pokud se setkáváte s working mom guilt, zde je několik tipů, které vám pomohou odbourat negativní myšlenky.

Byron Katie: 4 otázky

Americká autorka Byron Katie je známá tím, že vyvinula proces sebedotazování, který nazývá The Work (Práce). Ten je založen na tom, že když se objeví přesvědčení, která jsou pro nás bolestivá nebo zraňující, máme si položit čtyři jednoduché otázky:

Je to pravda?

Můžete stoprocentně vědět, že je to pravda?

Jak reagujete, když této myšlence věříte?

Kým byste byli bez této myšlenky?

Po zodpovězení těchto otázek zkuste přijít na to, co autorka nazývá obrat - jednoduchou větu, která vyjadřuje opak tohoto negativního přesvědčení. Zkuste to!

Zrušte sledování

Někdy si ani neuvědomujeme, jak moc sociální sítě ovlivňují naše sebevědomí a přesvědčení o sobě samých. Instagram může být skvělým zdrojem inspirace, ale také nás může nutit srovnávat se se "supermámami", které ukazují jen velmi malou, značně okleštěnou část svého života. Udělejte si revizi účtů, které sledujete a které ve vás vyvolávají negativní pocity.

Oceňte své úspěchy

Je těžší cítit se provinile, když si neustále připomínáte, že odvádíte skvělou práci doma i v kariéře! Najděte si čas a každý den si napište, na co jste hrdá, co se vám podařilo, a tyto úspěchy oslavte.

Více tipů pro skloubení mateřství a kariéry: stáhněte si celý e-book!

Získejte ještě více tipů na skloubení mateřství a kariéry a přečtěte si o příbězích žen, které si tím samy procházejí. Stáhněte si zdarma celý e-book, který obsahuje mimo jiné tipy pro efektivní time management pracujících matek, jak se popasovat s fenoménem neviditelné práce, kde hledat pracovní příležitosti na rodičovské dovolené, co radí mentorky Femme Palette a mnohem více!

Join our newsletter
Receive the newest blog posts, event invites, and more
Read about our privacy policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Popular guides
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
See more guides

Latest blog posts

Mentoring

Mentoring to Build Confidence: Meet a handful of mentors who can help you overcome self-doubt

Are you struggling with low self-esteem and searching for ways to boost your confidence? A mentor can provide personalized support and encouragement tailored to your unique goals and aspirations. Through honest feedback, shared experiences, and skill development, our mentors will help you to gain valuable perspective, set realistic goals, and cultivate the confidence you need to thrive in any endeavor. To give you a glimpse of the diverse mentor community at Femme Palette, we introduce to you some of our mentors who can help you unlock your full potential.
Femme Palette
August 13, 2023
Stories

“The most important thing for me is the empowerment of the people in my team.”: Soňa Stloukalová on her leadership approach, path to success, and tech trends

Soňa Stloukalová, Country Manager at Bolt, is an inspirational female leader with an impressive career trajectory. We talked to Soňa about milestones on her path to success, how she leads her team with an empowerment approach, and the future how current tech trends might affect the future of Bolt.
Femme Palette
August 13, 2023
Mentoring

How to help your mentee open up

Working with a mentee can sometimes go sideways. Instead of working on the task we slip and talk about other issues not related to the contract or mentee’s needs. Unfortunately, a mentor is to blame. Being a mentor also means to keep an eye on the journey of our mentees. Distractions come along the way. Some of the root causes for this could be lack of motivation, lack of focus, lack of discipline. Mentors should be a beacon and provide their mentees with all of this. One way to keep track and dig deep into the journey is to help your mentee open up. 
Petr Rozkošný
August 13, 2023

Sky rocket your career now!