Share

Mentoring pro ženy v UX designu

Written by
Gabriela Dittrichova
Published on
July 1, 2021

Podle LinkedIn průzkumu je znalost UX designu zařazená mezi 10 nejvýznamnějších v roce 2020. Takže pokud zrovna přemýšlíte o změně povolání směrem k UX designu, děláte správnou volbu. Mentoring vám může pomoci tuto změnu udělat co nejlépe a nejrychleji. Buďte tak zase o krok blíže vaší vysněné pozici.

Co je to UX design?

Poznámkové bloky a tužka, Photoshop a sluchátka, kreativní mysl. Všechny tyto definice slýcháme o designérech. Může to být někdo, kdo rád řeší problémy a těžké situace - ať už své nebo ostatních. A to je velká výzva! Kdo může říct, že jeho práce mění to, jak žijeme? Designéři ano.

UX design je fascinujícím povoláním, které spojuje velké množství aspektů, ovlivňujících naše životy - od objednávání jídla online po spojení se s našimi přáteli. Takže o čem to celé je?

UX design je především o porozumění ostatním uživatelům, tvorbě vzorových zákazníků a předpovídání pravděpodobných situací a problémů, které by mohly s navrhovaným řešením vzniknout. A to od otevření aplikace až po doručení produktu, který byl přes ni objednán. Ale celá cesta UX designéra začíná mnohem dříve - u počáteční myšlenky uživatele, který má o něco zájem, například, že má hlad.

Úkolem UX designérů je dostat se “do kůže” uživatele a získat povědomí o tom, jak se chovají a co vyhledávají. Toho mohou dosáhnout například skrze detailní rozhovory a průzkum. Zahrnuje to sběr dat a jejich následně vyhodnocení. Designér to může udělat cestou kreslení následného řešení, svých myšlenek, které poté odprezentuje cílovému publiku. Na své nápady a řešení tak získá cennou zpětnou vazbu a nesčetně podnětů pro svůj produkt.

Jakmile je produkt hotový, může být vyslán na trh a dále testován a zkoušen. Proces designu nikdy nekončí a je fascinující sledovat, jak někteří uživatelé s produktem zacházejí nebo ho chápou.

Zní to jako zábava, co? Ale co vám zajistí stát se dobrým UX designérem, jakým chcete být? Určitě zapojení se do komunity dalších designérů a také nespočet konverzací o samotném oboru.


Jak se stát profesionálním UX designérem?

Design je kreativní profese ve které často neexistuje špatná nebo správná odpověď a jedinou cestou, jak se ji naučit je metoda pokus omyl. To se vždy dělá lépe, pokud můžete své pokusy konzultovat s někým, kdo má v oboru více zkušeností. A to je mentor!

Konzultace s marketingovým specialistou vám může ušetřit spoustu času a energie ve chvíli, kdy vyvíjíte nový produkt a chystáte se ho představit trhu. Můžete si myslet, že máte ten nejlepší nápad na světě, ale ve chvíli, kdy se o něm budete bavit se svým mentorem, můžete objevit něco, na co byste nepřišli. Zkušený mentor, designér vás může inspirovat a poradit, jak produkt vylepšit.

Ať už plánujete spustit online podnikání nebo pracujete pro klienta jako externista, UX design je dovedností, která se vám bude velice hodit. A pokud se chcete ve své práci dále vzdělávat, najděte si komunitu UX designérů, se kterými budete mít možnost probírat nové trendy nebo nápady.

Mentor vás může inspirovat, jak vylepšit váš nápad tak, aby byl nadčasový a fungoval tak dlouho od spuštění.


Co říkají zkušení designéři?

Jeden z Femme Palette mentorů je Majo Moravcik, produktový designér, který potvrzuje, že i malá rada vás může posunout opravdu daleko. Jeho mentee si procházela změnou povolání a mentoring jí pomohl si uvědomit její opravdovou hodnotu. Díky tomu si v nové práci vyjednala lepší plat a našla takovou pozici, na které se cítí oceňovaná a bude se učit nové věci.

Podobně hovoří také Alina Shupikova, tvůrce vizuální identity v alishu.co. Mentoring je cestou poznání, učení se, vracení vědomostí zpět do komunity a pomáhání někomu dalšímu. Být mentorem Alině ukázalo, že má smysl sdílet její znalosti, což si předtím neuvědomovala. Nicméně mentoring je vždy o dvou lidech, jak mentor, tak mentee se vždy naučí něco nového.

A co říkají účastnice mentoring programu? Tatiana Rybachuk, web developerka se přihlásila do mentoring programu pro designéry s cílem najít novou cestu, a tu společně s mentorem vydefinovat. Její cíle se jí povedlo splnit během 3 měsíců! “Pavel, můj mentor je velice kompetentní, pozorný a samozřejmě opravdovým expertem ve svém oboru.” Tatiana doporučuje mentoring všem, kteří jen trochu váhají. “Je to úžasná jízda a velice užitečná zkušenost.”

Posledním doporučením od účastnice programu Angie, projektové manažerky je: “abyste získali z mentoringu co nejvíce, buďte otevření a upřímní ke svému mentorovi. Ať už se jedná o vaše cíle nebo očekávání, mluvit o strachu je důležité. Mentoři jsou skvělí, ale neumí číst myšlenky. Díky naprosté upřímnosti budete na stejné vlně.”

UX design je dovedností, která je v dnešní době vzhledem k růstu digitalizace velice žádanou. Pokud chcete změnit obor směrem k designu, najděte si mentora a projděte s ním svoje očekávání. Jakmile uvidíte tuto práci v praxi, můžete se lépe rozhodnout, zda je pro vás design vhodný.

Join our newsletter
Receive the newest blog posts, event invites, and more
Read about our privacy policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Popular guides
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
See more guides

Latest blog posts

From our community

Unlocking career success: The power of networking and personal connection

In the vast landscape of professional advancement, one factor stands out as indispensable: networking. It's not just about collecting business cards or LinkedIn connections; it's about building meaningful relationships that can shape your career trajectory and open doors to new opportunities.Let’s explore why networking is crucial, how to leverage it effectively, and the myriad of benefits it brings to those seeking to evolve and thrive in their careers.‍
Paula Costa
July 4, 2024
CZ

Jak si zajistit wellbeing v práci díky vědomému dýchání a esenciálním olejům

Smyslem AOMU je zprostředkovat blahodárné účinky esenciálních olejů nám všem, kdo vnímáme hlubší rozměr péče o duševní i tělesné zdraví. Věříme, že takový přístup nemusí a nesmí být luxusem. Proto dáváme tisíciletími prověřeným esencím moderní a praktický kabát, abychom je v naší hektické každodennosti měli po ruce, kdykoli potřebujeme.
Adéla Košacká, AOMU
July 3, 2024
Mentoring

Femme Palette mentee Mimansa Bhardwaj on securing a job and building a life abroad

Meet Mimansa Bhardwaj, an anthropologist and career advisor at the University of Europe for Applied Sciences. A few years ago, she couldn't have imagined the choices and happiness she now enjoys. Mimansa throws parties at will, travels wherever she wants, spends time with people she loves, and finds immense joy in her work because of its profound impact on people's lives. Mimansa believes that career and life fulfillment are deeply intertwined. Freedom is her guiding principle, both in life and in her work.
Tanya Stadnyk
May 2, 2024

Sky rocket your career now!