CZ
Oct 1, 2021

Jak pracovat s koučem: Získejte ze svého koučinku co nejvíce


Koučink vám může pomoci proměnit profesní, ale i osobní cíle v realitu. Kouč vám také může pomáhat stát se úplně “novým” člověkem, takovým, jakým jste vždy chtěli být. Jediné ale je, že změna se nikdy nestane přes noc a bude to stát úsilí.

Jak spolupracovat s koučem tak, aby šlo vše hladce a cestou, kterou jste si vysnili? A jak z těchto setkání získat co největší přidanou hodnotu? Tentokrát jsme si vykládali s Kristínou Škrabalovou, koučkou, která je součástí našeho Femme Palette Koučink a mentoring programu.


Nastavte si jasné cíle

Kristina Škrabalová
Kristína Škrabalová


Koučink vám pomáhá nalézt “lepší já”. A může se to týkat jakékoliv oblasti vašeho života - pracovní, vztahové, rodinné nebo spolupráce s kolegy. Můžete také pracovat sami na sobě, zvýšit svoje sebevědomí, stát se aktivnějšími, jíst více zdravějšího jídla nebo nalézt to, co vás dělá šťastnými.

Kristína Škrabalová říká: “Jako koučka podporuji jakékoliv cíle. Cokoliv, čeho chtějí lidí dosáhnout, všechny jejich sny. Ať už se to týká soukromého nebo profesního života, pohlcujícího strachu někde uvnitř každého z nás nebo prostě dosažení větší mentální a fyzické pohody. Samozřejmě platí, že zvolené cíle musí být relevantní v rámci jejich života a základních hodnot.”

Abyste si zajistili, že ze svého koučinku dostanete požadovanou hodnotu, musíte si stanovit jasný koučinkový cíl. Tento cíl musí být specifický, měřitelný, reálný a dosažitelný v přesně stanoveném čase (tzv. “SMART - specific, measurable, achievable, realistic, time-based” cíl). Například - stanovíte si jako svůj cíl zlepšení leadership dovedností a díky tomu se budete chtít stát manažerem/manažerkou v následujících 8 měsících. Nebo si jako cíl můžete zvolit zlepšení sebevědomí a díky tomu dosáhnout na zvýšení platu, a to v následujících 6 měsících.

Nezáleží na tom, jaká cíl si stanovíte, důležité je, abyste rozuměli, co je k jeho splnění potřeba udělat a být připraveni tomuto dosažení obětovat veškeré úsilí. Kouč vám pomůže dosáhnout tyto cíle rychleji a efektivněji. Velmi často se navíc stává, že se naučíte mnohem víc, než jste si původně plánovali.

Vytvořte si se svým koučem vztah postavený na důvěře

Jakmile začnete pracovat s koučem, nejlepším začátkem je vytvoření vztahu, ve kterém si budete navzájem důvěřovat. Uvolněte se a nebojte se otevřít ohledně svých pocitů,  životního příběhu a toho, co máte nebo nemáte rádi. Váš příběh pomůže koučovi nastavit správné strategie a vy se tak budete do během vašich sezení budoucna cítit mnohem lépe.

Nezapomínejte na otevřenou mysl, neustále se posouvejte a snažte se přemýšlet “out of the box.” Pokud se váš kouč zeptá na jakoukoliv otázku, která může znít provokativně, neuzavírejte se a zkuste nesoudit. Zkuste odpovědět a můžete třeba objevit nová zákoutí vaší mysli, o kterých jste před koučinkem nemuseli ani vědět. Věřte svému kouči, rozhodně není nepřítelem, ale vašim průvodcem k dosažení lepšího já.

Buďte zapálení a pravidelně sledujte svůj posun

Setkání s koučem budou nejefektivnější, pokud budete ochotni se změnit a tuto změnu přijmout. Chcete se stát lepším manažerem? Nebo změnit svoje ranní rituály? Kouč vám pomůže s motivací, ale změnu dokážete udělat jen vy.

Jakmile si budete stanovovat své koučinkové cíle, zkuste postupně jeden cíl po druhém. Na konci každého setkání si zaznamenávejte menší úkoly, které vás budou postupně přivádět blíže k jednomu vyššímu cíli. A nezapomeňte pravidelně sledovat svůj posun. Je důležité si nejen zaznamenávat čeho byste chtěli dosáhnout, ale také si uvědomit, jaký jste udělali posun. A na co byste rozhodně neměli zapomínat je pochvala za všechno, čeho jste doposud dosáhli.

Koučinková setkání, kdy kouč naslouchá vašim potřebám, se stanou zásadní. Uvidíte!

Jak sama Kristína dodala: “Výhody koučinku a vedlejší efekty jsou nekonečným benefitem. Nejprve pro mě, jako koučku, je každý koučink zdrojem velké inspirace. Každý den jsem inspirovaná nalezenými řešeními nebo nápady, které mí klienty na svých cestách nalézají. Učím se každý den s každým svým klientem. A pro samotné klienty je největším benefitem dosažení zvolených cílů a posunutí se na úplně novou úroveň svého života. A to je k nezaplacení!.”

Zeptala jsem se Kristíny, proč se rozhodla stát se koučkou: “Bylo to na základě vlastní životní zkušenosti. Můj život mě tolikrát dovedl dolů i nahoru a stále jsem si nemohla uvědomit, jak se postavit, aniž bych neupadala zpět do panických pocitů. Znala jsem teorii  ohledně osobního růstu a rozvoje, ale stále mi chyběla praxe. Poté jsem poznala nového kytaristu, který se stal součástí kapely, ve které sama jsem a později jsem zjistila, že se v profesním životě živí jako kouč. Slyšela jsem to “slovo” poprvé v životě, ale hned jsem věděla, že to je ono, to je to, co mi dává smysl. Nikdy předtím jsem si koučinkem neprošla a neměla jsem představu, o čem koučink je. Ale věděla jsem, kde musím začít, abych se naučila vše, co budu potřebovat.”

Chcete objevit své cíle a stát se lepší verzí svého já? Zjistěte více o Koučink a mentoring programu. Náš kouč vám pomůže s definicí vašeho cíle (nebo cílů) a ten následně budete co nejefektivněji dosahovat s mentorem.

Continue reading

Sky rocket your career now!