CZ
Oct 1, 2021

Jak získat sebevědomí na to, se ozvat v práci a vzít si, co vám náleží

Máte pocit, že nemáte dost sebevědomí a máte strach se v práci ozvat? Nebo máte pochybnosti, že projekt na kterém pracujete není dost dobrý?


Mám pro vás dobrou zprávu - s trochou sebereflexe a sebelásky se můžete naučit, jak se postavit sama za sebe a uznat, že děláte dobrou práci, protože vy si to zasloužíte! Jste na tuhle změnu připravena?


Ohlédněte se zpět a uvědomte si všechny své výhry

Prvním krokem k budování sebevědomí je ohlédnutí se zpět do minulosti a uvědomění si všeho, čeho jste až doteď dosáhla. Vezměte si tužku a papír a začněte od mládí. Navštěvovala jste nějaké kroužky když jste chodila do školy? Dostala jste se na školu, kam jste chtěla?  Zvládla jste pohovor a dostala tu práci po které jste tak toužila?


Sepište si všechny tyto výhry, malé i velké, čím více, tím lépe. Až to budete mít hotové, podívejte se na ten list. Určitě tam uvidíte minimálně deset bodů, které vás utvrdí v tom, že už teď jste toho dosáhla opravdu dost. Je důležité si tyto výhry připomínat, vždycky když jste nejste jistá sama sebou a nebo když si myslíte, že vaše vedení projektu nestojí za nic nebo že danou pozici nemůžete vzít.

Už teď jste toho tolik dosáhla, tak proč přestávat a obávat se výzev, které vás ještě potkají?


Pochopte svůj imposter syndrom

Samozřejmě, jen to, že vyjmenujete své dosavadní výhry nevyřeší tenhle problém. Někdy je potřeba jít do hloubky a pochopit, zda netrpíte něčím, čemu se říká imposter syndrom. Ne, nebojte není to nějaký zdravotní problém, spíše psychologický vzorec - kdy si o sobě myslíte, že nejste dost dobrá. Myslíte si, že ostatní toho vědí více? Že dělají svojí práci lépe? Že se dokážou prezentovat lépe než vy?

Pokud ano - i vy možná trpíte imposter syndromem a neměla byste mít strach se mu postavit čelem.


Imposter syndrom nám většinou brání, abychom byli lepší a dělali více než děláme. Pokud se přistihnete, že přemýšlíte, že váš kolega udělal tu práci lépe než vy - přestaňte s tím a zvažte jestli je to vážně pravda nebo zda jen máte tendenci znehodnocovat své schopnosti. Pokud si myslíte, že si ostatní zaslouží přidáno a vy jste nepracovala dostatečně - je to pravda? Nebo se jen říct si o zvýšení platu a použít roky zkušeností jako páku, jak toho dosáhnout?


Označte sama sebe jako experta na dané téma

Posledním kouskem skládačky vašeho sebevědomí je víra ; víra v sebe sama. Začněte od píky - podívejte se na svou současnou práci či projekt a analyzujte co děláte nejlépe. Umíte s excel tabulkami a analytikou? Nebo možná dokážete popsat složité projekty ve dvou jednoduchých větách? Uvědomte si své silné stránky a buďte na ně expertem.


Příště až někdo bude bojovat s  podobnými problémy, které jsou pro vás jednoduché - navrhněte jim pomoc, nabídněte jim rychlý telefonát, udělejte workshop. Když budete svoje zkušenosti sdílet, uvidíte, jak si začnete věřit a pochopíte svou jedinečnost. Nepřestávejte! Nechte vaše sebevědomí růst, nabídněte své znalosti lidem okolo. Staňte se expertem na daný problém.


Ozvěte se a vezměte si, co je vaše

Když si uvědomíte své výhry, pochopíte svůj imposter syndrom a uznáte sama sebe jako experta na dané téma, vaše sebevědomí povyroste. Nebudete se už více porovnávat s kolegy a nebudete stát v pozadí, když se bude rozdávat zpětná vazba. Od teď už budete sebevědomá.


Díky vyššímu sebevědomí, uznáte, že jste opravdovým expertem, uznávaným profesionálem a jedinečnou osobou. Když tohle všechno budete vědět, proč byste se neozvala, když víte, že vaše nápady jsou relevantní? A proč byste neuznala, že odvádíte opravdu skvělou práci. Vy za to opravdu stojíte!

Continue reading

Sky rocket your career now!