Share

Jak funguje mentoring a kdo je to mentor? Nejčastěji kladené otázky o mentoringu

Written by
Julia Gumeniuk
Published on
February 6, 2023

Chcete se přihlásit do mentoringového programu jako mentor nebo mentee a stále máte nějaké nezodpovězené otázky? Začátek mentoringu může být skutečně výzvou. Tato výzva však stojí za to - pokud je vše provedeno správně, může mentoringová cesta přinést skvělé výsledky pro všechny zúčastněné strany. Mentee získá možnost rozvíjet správné dovednosti a cítí se bezpečně a podporován, mentor zlepší své vůdčí schopnosti a empatii a organizace, jejíž je mentee nebo mentor součástí, zlepší morálku zaměstnanců zapojených do mentoringového programu.


Statistiky mluví za vše - 90 % mentees v organizacích uvádí, že jsou ve své práci spokojeni (CNBC/Survey Monkey), a mají o 50 % vyšší pravděpodobnost, že u firmy zůstanou, než ti, kteří se mentoringu neúčastní (MentorcliQ). Mentees jsou povyšováni 5x častěji než ti, kteří nejsou zapojeni do mentoringu, a u 25 % z nich obvykle dojde ke zvýšení platu ve srovnání s 5 % lidí, kteří se do mentoringu nezapojili (Sun Microsystems).


Jaké jsou tedy vlastnosti dobrých mentorů, jejich role a odpovědnosti a především jaké jsou výhody dobrého mentoringového programu? Podívejte se na nejčastější dotazy, které jsme shrnuli, abyste se dozvěděli více a připravili se na mentoring.

Proč je mentoring důležitý?

Mentoring je jedním z nástrojů rozvoje, který by měl každý alespoň jednou v životě vyzkoušet. Mentoring spojuje jedince, který má mnoho znalostí a zkušeností (mentor), s někým, kdo stejné znalosti a zkušenosti ještě nezískal (mentee). Mentoring je ve své podstatě příležitostí pro mentee a mentora učit se jeden od druhého. Umožňuje předávání znalostí mezi dvěma nebo více lidmi ku prospěchu všech.


Efektivní mentoring vyžaduje úsilí a vytvoření úspěšného mentorského vztahu vyžaduje specifické dovednosti, odhodlání a strukturu jak ze strany mentora, tak ze strany mentee. Mentoring je určen pro někoho, kdo je odhodlán pracovat na svých schopnostech a zaměřuje se na dosahování profesních výsledků, je ochoten požádat o pomoc, projevit zranitelnost a zkoumat různé cesty a perspektivy. Rozvoj mentorských vztahů vyžaduje čas, takže mentee musí být také odhodlán dodržet svou část dohody.

Kdo je to mentor?

Ačkoli by se mohlo zdát, že stát se mentorem je poměrně snadné, člověk musí mít určité specifické vlastnosti, aby dosáhl cílů, které si mentee v mentoringovém programu stanovil. Mentor by měl mít příslušné odborné znalosti nebo vědomosti, které má mentee zájem rozvíjet a učit se. Mentor by se měl ochotně dělit o své profesní zkušenosti, měl by mít respektující přístup a měl by být ochoten investovat do druhých. Mentor by měl být schopen poskytovat upřímnou a přímou zpětnou vazbu, být aktivním a pozorným posluchačem, být empatický a chápat problémy, kterým může mentee čelit. 

Jaké jsou příklady mentoringu?

Mentoringový program se může zaměřit na mnoho oblastí a být přínosný v mnoha různých prostředích. Existují mentoringové programy pro členy týmu, kteří chtějí postoupit na kariérním žebříčku, pro členy týmu, kteří se chtějí stát vedoucími, pro vedoucí týmu, kteří chtějí být lepšími manažery, nebo pro ty, kteří chtějí začít novou kariérní dráhu. Nejčastějšími příklady mentoringu jsou např: 


  • Mentoring pro rozvoj kariéry


Tento typ mentoringu je jedním z osvědčených postupů rozvoje talentů, který umožní každému naplnit jeho individuální kariérní potřeby a překonat jeho jedinečné výzvy. Mentees mají možnost nejen zvýšit úroveň svých tvrdých dovedností (hard skills), ale také se zaměřit na měkké dovednosti (soft skills), jako je komunikace nebo prezentace a vystupování na veřejnosti, a také na hlubší témata, jako je sebedůvěra, překonání imposter syndromu nebo dosažení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem.


  • Mentoring v leadershipu


Být dobrým manažerem není snadné, zejména pro někoho, kdo je ve vedoucí funkci poprvé. Leadership vyžaduje celou řadu nových dovedností, které mnozí nemají šanci získat před nástupem do nové pozice. Mentoring v oblasti leadershipu pomáhá mentees zlepšit se v oblastech, jako jsou sebedůvěra, řízení týmu a kultura, vytváření kultury zpětné vazby, inkluzivní vedení nebo řešení obtížných situací. 


  • Mentoring pro ženy nebo jiné nedostatečně zastoupené skupiny.


Dalším příkladem mentoringu je poskytování příležitostí k růstu ženám nebo jiným příslušníkům nedostatečně zastoupených skupin v organizaci. I na moderním pracovišti se ženy stále potýkají s jedinečnými problémy a předsudky, které jim mohou bránit v úspěšném stoupání po kariérním žebříčku. Mentoring pomáhá ženám tím, že je spojuje s mentory, kteří jim poskytnou podporu a vybaví je nástroji, jak s těmito předsudky bojovat a překonávat výzvy, kterým čelí. 

Co dělá dobrý mentor?

Pro úspěšný mentoringový program jsou zásadní správné aktivity a diskuse, na kterých se mentor i mentee podílejí stejnou měrou. Dobrý mentor by měl nejprve porozumět potřebám mentee a pomoci definovat jasné cíle, kterých by měl tento mentoringový vztah dosáhnout. Poté mentor definuje nastavení schůzek v rámci mentoringového programu s ohledem na vše, co chce mentee zlepšit nebo se naučit. Dobrý mentor naslouchá mentee, klade dobré otázky, rozumí situaci a klade mentee výzvy.


Po několika schůzkách se mentor ohlédne zpět, zhodnotí dosažený pokrok a zeptá se mentee, zda je třeba něco upravit nebo doplnit. Dobrý mentor vytváří bezpečný prostor, kde se mentee cítí podporován, chápán a posilován. Po skončení mentoringového programu dobrý mentor rád zůstane s mentee ve spojení, sleduje jeho úspěchy a povzbuzuje mentee, aby pokračoval v dobré práci.

Jaké jsou role mentora?

Mentor může v rámci jednoho mentorského vztahu zastávat mnoho rolí. Dobrý mentor ví, jak se přizpůsobit a zaujmout roli vhodnou pro danou situaci v závislosti na diskusi nebo osobních vlastnostech mentee. Mentor může být např:


  • Učitel: hlavní role mentora. Tato role umožňuje mentorovi sdílet zkušenosti získané v kariéře a podělit se o dobré příklady, které se mentee mohou osvědčit.


  • Poradce: mentor může mentee poradit, jak přistupovat k výzvě, jaké kroky podniknout, aby uspěl, nebo jaké zdroje sledovat či číst, aby se lépe učil. 


  • Kouč: někdy se mentor může stát koučem tím, že klade správné otázky a pomáhá mentee najít odpovědi.


  • Vzor: vzhledem k povaze vztahu je mentor také vzorem, který na vlastním příkladu ukazuje mentee, jak je možné se rozvíjet a uspět. 


  • Sponzor: v některých případech může být mentor sponzorem, který mentee přivede do správného okruhu lidí, podpoří jeho networkingové aktivity a dokonce ho seznámí s vlivnými lídry.


  • Povzbuzovač: poslední, ale neméně důležitá role mentora. Aby mentorský vztah fungoval, měl by mentor vytvořit bezpečný prostor založený na důvěře, kde je mentee chápán a podporován, posilovat sebevědomí mentee a oslavovat malá i velká vítězství. 

Jaké jsou styly mentoringu?

Aby byl mentoring účinný, měl by mentor zavést styl odpovídající konkrétnímu vztahu s mentee a cílům stanoveným v rámci programu. Účinný mentoring může mít tři hlavní styly:


  • Vzdělávací styl: když mentor vzdělává mentee, rozšiřuje znalostní základnu a získává specifické dovednosti. Mentor musí zjistit, v jakých oblastech mentee zaostává, aby bylo vzdělávání přizpůsobeno konkrétním potřebám. 


  • Styl výzev: když mentor vyzývá menteeho, který se cítí zaseknutý v práci, snaží se najít nové způsoby rozvoje, nové lidi, se kterými by se mohl seznámit, nebo novou kariérní cestu, kterou by se mohl vydat.


  • Povzbuzovací styl: když mentor pomáhá mentee zbavit se imposter syndromu, přeměnit negativní myšlenky na pozitivní a pocítit svůj úspěch, pokud si ho dosud neuvědomil. Mentor je obvykle pozitivní a podporující, vždy nachází to dobré i ve špatných situacích.

Jaké jsou povinnosti mentora?

V mentorském vztahu by měl mentor převzít několik povinností, aby zajistil úspěšný výsledek pro mentee. Zaprvé by se měl mentor zavázat, že bude vztah podporovat po určitou dobu, a měl by si vyhradit čas na pravidelné schůzky. Mentor by měl stanovit jasné cíle a úkoly vztahu s mentee. Mentor by měl zachovávat důvěrnost, respektovat hranice mentee, aktivně naslouchat a poskytovat konstruktivní zpětnou vazbu. Mentor by měl mentee podporovat a pomáhat mu v profesním rozvoji, oceňovat jeho práci a dodržovat závazky. Na konci mentorského vztahu by měl mentor provést zpětnou kontrolu stanovených cílů a v případě potřeby poradit s dalšími kroky. 

Jaké jsou výhody mentoringu?

Existuje mnoho výhod mentoringu, které mohou pomoci jak mentee, tak i mentorovi, ale nejvýznamnější z nich jsou: 


  • Mentor pomáhá definovat úspěch: mentor poskytuje mentorovi představu o tom, co znamená úspěch pro daný pracovní profil vzhledem k jeho aktuálnímu souboru dovedností. Ve spolupráci s mentee může mentor pomoci přesně definovat, jakou cestou se má mentee ubírat při svém kariérním postupu.


  • Mentor pomáhá identifikovat nedostatky v dovednostech: mentor poskytuje mentee cennou konstruktivní zpětnou vazbu a zároveň rozpoznává oblasti, které je třeba zlepšit, dovednosti, které je třeba rozvíjet, aby se posunul vpřed, a navrhuje, jak tyto dovednosti získat.


  • Mentor posiluje sebedůvěru mentee: mentor slouží jako vzor, kterému mentee může důvěřovat. Jakmile si mentee uvědomí své silné a slabé stránky, získá větší sebedůvěru k definování problémů, vyjádření myšlenek a lepšímu směřování své kariéry.


  • Mentor učí, jak správně přijímat zpětnou vazbu: mentor usnadňuje mentee přijímání a jednání na základě obdržené zpětné vazby. 


  • Mentor sdílí přístup k profesní síti: mentor poskytuje přístup ke zcela nové síti profesních kontaktů, do které se mentee možná ještě nepodařilo proniknout. Networking podporuje nové nápady, rozšiřuje vliv a vystavuje mentee zajímavým příležitostem. 

Jak dlouho mentoring trvá?

Mentorský vztah trvá nejčastěji tři až šest měsíců a mentee a mentor si musí naplánovat předem stanovený počet schůzek (může jít o šest až dvanáct hodinových schůzek v daném časovém období). 


Například mentoringový program Femme Palette je nastaven na šest měsíců a 12 hodinových setkání s mentorem. Během programu mentor pomáhá mentee stanovit si cíle SMART. Femme Palette poskytuje mentee návod, jak pracovat s mentorem, aby z mentoringových sezení vytěžil co nejvíce, a po celou dobu programu je oba podporuje.



Chcete se zapojit do mentoringového programu Femme Palette, abychom vám našli mentora, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám? Neváhejte a domluvte si konzultaci, abychom probrali vaše cíle a požadavky na mentora. 

Join our newsletter
Receive the newest blog posts, event invites, and more
Read about our privacy policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Popular guides
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
See more guides

Latest blog posts

Mentoring

Femme Palette Mentee Karina Finds Confidence Through Mentorship

Meet Karina, a dedicated professional originally from Ukraine who has made Prague, Czechia, her home for the past 14 years. Over the years, Karina gained valuable experience working in various departments within the hotel industry. Today, she is part of the Risk & Compliance department at Mews, where she handles chargebacks. Karina believes that her professional and personal challenges are deeply connected. Through her mentorship program, she gained insights that have helped her navigate both areas with more confidence, significantly impacting her personal growth and self-awareness.
Pavel Blaha
July 23, 2024
From our community

Things to consider when making a career change

At some point in life, we may decide to pursue a hobby, earn extra income, or consider leaving work to make a change. It is an important decision that requires careful planning and thought. If this decision brings inner satisfaction and the willingness to face and overcome fears, then taking the risk may be worth it. We share with you a simple yet effective approach for getting the best answers to your questions about making important decisions. It's called the "3Whys" theory. By delving more profound, you can decide whether to continue moving forward in your current career path or start from scratch.
Mariia Svyrydova
July 16, 2024
From our community

Unlocking career success: The power of networking and personal connection

In the vast landscape of professional advancement, one factor stands out as indispensable: networking. It's not just about collecting business cards or LinkedIn connections; it's about building meaningful relationships that can shape your career trajectory and open doors to new opportunities.Let’s explore why networking is crucial, how to leverage it effectively, and the myriad of benefits it brings to those seeking to evolve and thrive in their careers.‍
Paula Costa
July 4, 2024

Sky rocket your career now!