CZ
Oct 1, 2021

Mentoring v praxi: Zkušenost jedné z účastnic programu

Julia Gumeniuk, Content specialistka ve společnosti Kiwi.com je účastnicí mentoring programu a popsala pro vás svoji zkušenost, jak její cesta probíhala a jak komunikovala se svojí mentorkou Kvetou, Marketing Manažerkou ve společnosti MoroSystems.

97 % profesionálů věří, že mentoring je zásadní součástí profesního rozvoje; nicméně pouze ⅓ z nich se do mentoring programu přihlásí. Jste mezi touto ⅓ a už si užíváte mentoring? Nebo stále přemýšlíte, zda vám mentoring přinese nějaké benefity?

Julia by s vámi ráda sdílela jak se přihlásila do programu a co jí na této cestě pomohlo.

Začínáme s mentoringem

První a nejdůležitějším krokem bylo odpovědět si na tyto otázky - jsem šťastná ve své aktuální pozici? Je něco, co bych chtěla změnit v rámci mé profese?

Tyto otázky mi pomohly si uvědomit, že jsem potřebovala změnu. Chtěla jsem se taky trochu donutit a vidět čeho jsem schopná. Tou dobou už jsem nějakou dobu objevovala různé oblasti ve kterých jsem se chtěla posunout, ale cítila jsem se v tom sama a trochu přehlcená. Potřebovala jsem poradit, někoho, kdo mi v tom všem poznání stanoví nějaký řád a pomůže mi zvolit správný směr. To byl rozhodující moment, ve kterém jsem otevřela stránky Femme Palette a vyplnila přihlášku do mentoring programu.

I když se to může zdát jako malý krok, bylo to pro mě velké rozhodnutí, které jsem si potřebovala pořádně rozmyslet. Abych byla schopná z programu získat co nejvíce, musela jsem si nejdříve definovat oblast, ve které se chci zlepšit, své cíle a očekávání. Věděla jsem, že čím lépe budu mít vše vyřešené už v rámci přihlášky, tím lépe se mi podaří spojit s mentorem, který bude nejvhodnější. Strávila jsem přihláškou spoustu času a přemýšlela jsem, kde bych chtěla být v horizontu 1-2 let. Ve chvíli, kdy jsem si s čímkoli nebyla jistá, tým Femme Palette mi se vším pomohl.

Akční plán a role účastníka programu

Po odeslání přihlášky trvalo asi týden, než mi Femme Palette tým našli mentora. Bylo skvělé vidět, že moje mentorka Květka naprosto skvěle doplňovala moje stanovené cíle a oblasti, ve kterých jsem se chtěla zlepšovat. Dalším krokem byl akční plán.

Hlavně SMART cíle. I když tento krok může vypadat až moc detailně nebo technicky, bylo skvělé si tyto cíle vytvořit. V průběhu mentoring program jsem tak mohla hodnotit svůj posun jen tím, že jsem si znova prošla, co jsem si stanovila a jak.

Co se týká role mentee - musela jsem pochopit, že začínám profesní mentoringový vztah, ne nějakou nahodilou diskuzi. Musela jsem být proaktivní a připravená na každou schůzku. Také jsem se snažila být otevřená změnám, přijmout zpětnou vazbu a vystoupit ze své komfortní zóny. Dostala jsem se do situace, kdy si se mnou vlastní mysl začala hrát. Zničehonic jsem se začala bát změn, zda to bylo správné rozhodnutí a nebyla jsem si jistá, jestli jsem vůbec schopná zvolených cílů dosáhnout. 

Musela jsem si dát trochu času - zavřela jsem počítač a šla se projít do přírody (dělala jsem něco, co máme ráda). Jakmile se mi vrátila energie, děkovala jsem si, že jsem si do programu přihlásila. Pochopila jsem, že je naprosto v pořádku mít strach, ale nesmí mě to zastavit. Mluvila jsem o tom se svou mentorkou, abych si poslechla, co si o tom myslí a zda si musela projít něčím podobným, aby dosáhla pozice, na které aktuálně je. Tato diskuze mě ujistila, že musím být trpělivá, jít krok po kroku a dostávat se blíže ke svým cílům.

Proces mentoringu - aktivity a doporučení

Abych aktivně postupovala mentorigem, stanovily jsme si s mojí mentorkou pravidelné schůzky. Naši spolupráci jsme začaly online a po 2 měsících jsme se poprvé viděly. Jak nám koronavirová situace ukázala, jak online, tak osobní setkání fungovaly skvěle.

Na konci každého setkání jsme si vždy stanovily úkoly pro mě i moji mentorku. Moje mentorka mi také dávala zajímavé “domácí úkoly”, které vyplývaly z našich diskuzí. V průběhu našich setkání jsme probíraly technické i oborové dovednosti, které se týkaly mých cílů. Nehledě na tom, co jsme zrovna probíraly, snažila jsem se vždy využít čas s mentorkou naplno.

A také jsem u toho nezapomněla “dát si pauzu”. Pochopila jsem, že mentoring program ze mě neudělá profesionálku za jeden týden. Jakýkoliv rozvoj a posun trvá a je důležité si vždy uvědomovat, čeho jste doposud dosáhli. Já vím, že jsem byla a stále jsem na správné cestě a postupuji směrem, který mě přibližuje ke zvoleným cílům.

Právě teď, uprostřed mého mentoring programu, můžu říct, že jsem šťastná, kolik jsem se toho naučila. A stále mám před sebou další 3 měsíce. Naučila jsem se novým dovednostem, dokončila relevantní kurzy a vyšla ze své komfortní zóny. Nemůžu se dočkat, co mi mentoring přinese po celých 6 měsících.


Continue reading

Sky rocket your career now!