Share

Mentoring: kompletní průvodce vším, co potřebujete vědět

Written by
Femme Palette
Published on
February 6, 2023

Mentoring není módní trend - opravdu funguje! Tento kompletní průvodce mentoringem vám poskytne všechny základní znalosti o této praxi, která je vyhledávaná jak firmami, tak jednotlivci. Koneckonců existuje dobrý důvod, proč 71 % společností z žebříčku Fortune500 má mentoringové programy a 9 z 10 odborníků, kteří mají kariérního mentora, tvrdí, že jsou ve své práci spokojeni. Zjistěte vše o tom, jak mentoring funguje, kdo je mentor, jak najít správného mentora a mnohem více!

Co je mentoring?

Na úvod si definujme mentoring. Co tedy mentoring znamená? 

"Mentoring je poskytování pomoci a poradenství méně zkušené osobě po určitou dobu, zejména v rámci formálního programu ve firmě, na univerzitě apod."

- Oxford Dictionary

Nyní, když známe význam pojmu mentoring, se podívejme, jak mentoring ve firmách funguje. Stručně řečeno - je buď interní, nebo externí. V případě interního mentoringu je mentorem někdo zevnitř společnosti. Naproti tomu u externího mentoringu je mentorem někdo, kdo pochází zvenčí.

Abychom pochopili, co je mentoring, než si najdete mentora, je třeba zdůraznit, že je to oboustranný vztah - každá strana vztahu má svou specifickou roli. Úkolem mentora je sdílet své zkušenosti, radit a vést, což pomáhá druhé straně - mentee - učit se a růst. Mentee je však mnohem víc než jen příjemcem. Iniciativa k učení a pokroku by měla vycházet z jeho strany. Mentee musí mít jasnou představu o tom, čeho chce dosáhnout, a ve spolupráci se svým mentorem musí být aktivní, aby se k těmto cílům posunul.

Rozdíl mezi mentoringem a koučováním

Protože se na první pohled zdají být podobné, mnoho lidí neví, jaký je rozdíl mezi mentoringem a koučováním. Stručně řečeno, kouč vám pomůže prozkoumat vaše hodnoty, cíle a výzvy osobního rozvoje tím, že vám bude klást otázky. Kladením těchto otázek by vás měl kouč nasměrovat správným směrem tím, že na ně sami najdete odpovědi.

Mentor je tu naopak proto, aby se s vámi podělil o své zkušenosti, a je na vás, abyste se ptali a byli zvídaví. Je tu proto, aby vás podporoval a vedl, ale ne proto, aby vám říkal, co máte dělat. Na základě toho, co s vámi mentor sdílí, byste měli být schopni využít jeho znalosti a zkušenosti a aplikovat je na svou vlastní kariéru. Čtěte dál a dozvíte se více o roli mentora!

Kdo je to mentor?

Úkolem mentora je inspirovat svého svěřence sdílením svých zkušeností a pomáhat mu při dosahování jeho cíle. Mentor by měl být zkušený odborník, který je schopen a připraven sdílet poznatky ze svých dlouholetých zkušeností. Mentees by však měli být při mentorování aktivní a neměli by se spoléhat na to, že jim mentor bude říkat, co mají dělat.

Když se někdo rozhodne stát se mentorem, znamená to, že se plně vžije do své role a převezme tyto klíčové povinnosti:

  • Poskytnutí vhledu, který mentee pomůže posunout k jeho cílům.
  • Sdílení reálných příkladů a doporučování zdrojů.
  • Poskytování zpětné vazby mentee
  • Zapojování se během celého procesu

Jak již bylo zmíněno výše, mentorství spočívá ve sdílení zkušeností a znalostí získaných v průběhu kariéry. Častým omylem je, že k mentorství potřebujete desítky let zkušeností. Pokud však přemýšlíte, zda byste byli dobrým mentorem, je důležité zdůraznit, že i 5 let relevantních pracovních zkušeností může stačit k tomu, abyste svými poznatky obohatili něčí kariéru. Pro mentee je důležité, že jste kdysi byli v jeho kůži a dokážete se vžít do jeho situace a zároveň využít znalostí, které máte jako své současné, zkušenější já.

Typy mentoringu

Na základě naší každodenní činnosti a zkušeností rozlišujeme ve Femme Palette 3 typy mentoringu.

Prvním typem je mentoring pro rozvoj kariéry. V tomto případě je mentoring využíván společností jako jeden z osvědčených postupů pro rozvoj talentů. Mentoring kariérního rozvoje umožňuje každému mentee zaměřit se na jeho individuální potřeby a výzvy, a je proto vysoce individualizovanou zkušeností. Mentee si může vybrat, zda se zaměří na své tvrdé dovednosti (například používání konkrétního nástroje), měkké dovednosti (například komunikaci a prezentaci), nebo na obojí - záleží na jednotlivci. 

Dalším typem mentoringu je mentoring v oblasti vedení. Být skvělým vedoucím, který inspiruje a motivuje ostatní, vyžaduje celou řadu nových dovedností, které může být těžké získat jako individuální přispěvatel. Proto se začínající i zkušení lídři rozhodují spolupracovat s mentory, aby se zdokonalili v oblastech, jako je řízení týmu, definování svého stylu vedení, větší inkluzivita nebo třeba zvýšení sebevědomí.

V posledních letech se hovoří o tom, jak mentoring zlepšuje diverzitu a inkluzi. Proto je v neposlední řadě jedním z typů mentoringu, který stojí za zmínku, také mentoring zaměřený na marginalizované nebo nedostatečně zastoupené skupiny, jako jsou ženy, příslušníci nedostatečně zastoupených etnických skupin, zaměstnanci LGBTQ+ nebo zaměstnanci se zdravotním postižením. Mentoringový program spojuje příslušníky těchto skupin s mentory, kteří rozumí jedinečným výzvám a předsudkům, jež jim brání ve stoupání po kariérním žebříčku. Mentor poskytne mentee nástroje, jak překonat výzvy a bojovat s předsudky, aby se dostal na vrchol. Mentoring pro marginalizované skupiny může být také zaměřen na konkrétní oblast nebo dovednost, například mentoring pro ženy v oblasti designu UX, marketingu nebo produktového managementu. 

Proč je mentoring důležitý?

Jak již bylo zmíněno, mentoring je oboustranný. Pokud je tento proces prováděn správně, mohou z něj mít prospěch jak mentee, tak mentor. Jaké jsou tedy výhody mentoringu pro obě strany?

Proč je mentoring důležitý pro mentees

Rozvíjí jejich znalosti a dovednosti. Mentoring je skvělou příležitostí učit se od někoho, kdo byl kdysi ve vaší situaci. Mít někoho, kdo prošel podobným kariérním vývojem, a podělit se s ním o své znalosti a zkušenosti z první ruky je důvodem, proč se podle zkušeností některých mentees mohli s mentorem učit rychleji než prostřednictvím jiných kanálů, jako jsou například online kurzy.

Poskytuje jim podporu v náročných chvílích. Mít někoho, kdo vám fandí a chce vidět váš úspěch, je neuvěřitelně povzbuzující a zároveň motivující. Mentoring vám může pomoci se změnou kariéry, při přijímání obtížných rozhodnutí nebo vás může uklidnit před složitými rozhovory, jako je žádost o zvýšení platu nebo negativní zpětná vazba.

Pomáhá jim profesně růst. Díky kombinaci obou výše uvedených výhod mentoringu se lidé, kteří spolupracují s mentory, mohou velmi rychle posunout na kariérním žebříčku. Pod vedením zkušeného profesionála je učení a rozhodování mnohem rychlejší, a proto odpadá mnoho překážek, které by jinak zpomalily kariérní postup mentee.

Pro lepší představu o tom, jak vám může být mentor prospěšný, se s vámi podělily některé z našich mentorek z Femme Palette:

"Mít mentora bylo jako mít kariérního terapeuta. Během šesti měsíců mentoringu jsem si vybudovala pevné základy dovedností a sebedůvěry, které využiji k dosažení svých cílů."

- Molly Young, asistentka zákaznického servisu a provozu v Karen Mabon Ltd.


"Během 12 mentoringových setkání jsem se naučila a rozvinula v mnoha aspektech své kariéry i osobního života. Mentor mi díky programu pomohl úspěšně změnit profesi, zvýšit sebevědomí a zlepšit celkový osobní rozvoj díky většímu soustředění a ambicím. Je to úžasná zkušenost učit se ze zkušeností svého mentora a mít jeho podporu a vedení, zejména při změně kariéry a začínání znovu od začátku. Získala jsem velmi důležitou lekci: sílu učení se od ostatních a oslovování ostatních, kteří prošli cestou před vámi."

- Ayan Ali, Junior Frontend Developer ve společnosti Elsewhen

"Uvědomila jsem si, že mentoring může nahradit spoustu hodin strávených hledáním řešení v různých přednáškách nebo knihách. S odborníkem totiž řešíte přímo své vlastní problémy a řešení rovnou implementujete."

- Kristýna Minářová, specialistka pro strategii a výzkum a vývoj v Raiffeisenbank a.s.


Proč je mentoring přínosný pro mentory

Rozvíjí to i jejich dovednosti! Tím, že mentor vede někoho s menšími zkušenostmi (nebo v případě reverse mentoringu někoho s většími zkušenostmi), se může zlepšit v oblastech, jako je lepší naslouchání, lepší organizovanost nebo jasnost a stručnost při sdílení informací. To vše jsou dovednosti, které mohou být pro mentora přínosem v jeho vlastní kariéře, zejména ve vedoucích pozicích.

Poskytuje nový pohled na věc. Někdy se může stát, že člověk, který dlouho pracoval ve stejném oboru nebo prostředí, uvízne ve vyjetých kolejích. Mentoři zmiňují, že rozhovory s mentees mohou být jako závan čerstvého vzduchu, který jim poskytne nové nápady, perspektivy a inspiraci pro jejich vlastní kariéru.

Díky tomu se cítí ceněni. Jedním z největších přínosů mentoringu pro mentory je, že pomáhat je prostě skvělý pocit! Mentoři si nejen váží toho, že mohou někomu pomoci, ale také jim to pomáhá udělat krok zpět a uvědomit si vlastní úspěch a to, jak daleko došli, čímž si zvyšují sebevědomí a pocit vlastní hodnoty.

Pár dalších slov o výhodách mentoringu od našich mentorek z Femme Palette:

"Jsem velmi překvapená, co všechno mohu svému mentee přinést. Když se ptá na to, jak dosáhnout některých svých cílů, vyvolává to ve mně vzpomínky na věci, které se mi povedly, nebo které ne, a jaké možnosti jsem tehdy mohla zvážit. Je skvělé vidět, jak se jí daří a jak se snaží vidět věci jinak, už jen proto, že kromě vlastních zkušeností získává i nový pohled na věc."

- Aicha Diarra, vedoucí globální podpory ve společnosti Codat

"Mentoring pro mě znamená společný rozvoj. Rád předávám své zkušenosti ostatním a zároveň se učím z jiných pohledů a názorů. Vědomí, že existuje někdo, s kým si můžete vyměňovat nápady a názory, je skutečným přínosem, který bych si nechtěl nechat ujít."

- Samuel Pais, manažer zákaznického marketingu ve společnosti Spryker

"Moje mentee prochází podobnou cestou jako já a jsem ráda, že mé vlastní poznatky a neúspěchy mohou být užitečné pro někoho jiného a právě sdílení zkušeností jí může pomoci k rychlejšímu kariérnímu postupu. Na druhou stranu se díky zkušenostem své mentee mohu často podívat na každodenní výzvy z jiné perspektivy a získat nové nápady. Mentoring je vzájemný proces, díky němuž rosteme obě."

- Maria Loparcakova, agilní projektová manažerka ve společnosti Container Solutions

Hledání mentora

Jednoduchým způsobem, jak získat přístup k mentorům, jsou mentoringové programy pro firmy. Zjistěte, zda váš zaměstnavatel v současné době nabízí mentoringový program nebo zda jej plánuje.  Výhodou je samozřejmě to, že je o vše postaráno a jediné, co musíte udělat, je soustředit se na mentoringové schůzky.

Pokud se vaše společnost nerozhodne poskytnout mentoringový program na pracovišti, může se vám zdát, že hledání mentora na vlastní pěst je příliš náročné. Ale nemusí to tak být! Existuje mnoho mentoringových programů, které nabízejí různé platformy a organizace. Klíčem k úspěchu je však vědět, co od mentoringu chcete. Pokud má například vaše společnost své specifické nástroje a procesy, kterým byste chtěli hlouběji porozumět, můžete se zeptat zkušenějšího kolegy ve firmě, zda by byl ochoten vás neformálně mentorovat. Zcela jiná situace však nastane, pokud například cítíte, že potřebujete získat novou perspektivu, zapracovat na svých měkkých dovednostech nebo změnit profesi. Můžete mít také pocit, že jako příslušník marginalizované skupiny nemáte rovné příležitosti k růstu. Při výběru z různých mentoringových platforem věnujte pozornost tomu, v jakých oblastech vám mohou pomoci a kdo jsou jejich mentoři. Poté je porovnejte se svými cíli a očekáváními, abyste se ujistili, že vám vyhovují.

Mnoho zaměstnavatelů buduje a realizuje mentoringové programy na pracovišti, protože je to skvělý způsob, jak využít rozpočet na vzdělávání a rozvoj. Pokud váš zaměstnavatel mentoringový program přímo nenabízí, poraďte se s personálním oddělením o možnosti, že by vám firma hradila externí mentoringový program. Vysvětlete jim výhody uvedené výše v tomto článku a přesvědčte je, jak by mohl přispět k vašemu kariérnímu rozvoji.

Jak se připravit na mentoringovou schůzku

Chcete-li z mentoringu vytěžit co nejvíce, je důležité přijít na každé sezení s mentorem připravený. Zde je několik tipů, jak se na mentoringové sezení připravit, které byste rozhodně měli mít na paměti.

  • Mějte na paměti své cíle. Každá mentorská cesta začíná tím, že si mentee definuje cíle, kterých by chtěl dosáhnout. Na první mentoringovou schůzku proto přijďte s naplánovanými cíli, buďte připraveni je prezentovat a mějte je na paměti během všech mentoringových setkání. Vymyslete si plán, jak cílů dosáhnete, a na tomto plánu založte program svých setkání. Tím se dostáváme k dalšímu bodu...

  • Připravte si program. Před každou schůzkou informujte mentora o tom, na co byste se chtěli zaměřit. Mělo by to být v souladu s vašimi cíli. Mentor tak bude mít možnost připravit se a podělit se o všechny své znalosti a zkušenosti.

  • Buďte otevření. Předstírat, že je vše vždy perfektní a na správné cestě vám možná v danou chvíli pomůže, ale ne dlouhodobě. Pokud je pro vás otevřenost a zranitelnost něčím, co je pro vás obtížné, nezapomeňte to zohlednit ve své přípravě a naplánujte si, co byste chtěli svému mentorovi sdělit.

  • Připravte si otázky, které budete klást. Projevte zájem a využijte schůzku co nejlépe tím, že budete klást otázky mentorovi otázky - od toho tu přece je! Pokud postrádáte inspiraci, zkuste některé z níže uvedených návrhů.

Otázky pro mentora

Zde je několik příkladů otázek, které můžete mentorovi během schůzky položit. Základem produktivního rozhovoru s mentorem je zvídavost, takže pokud se trochu stydíte nebo vám chybí nápady, zkuste tyto návrhy!

Příběhy

Abyste prolomili ledy, požádejte svého mentora, aby vám vyprávěl příběh ze své kariéry. Zvažte několik otázek:

- Jak jsi se naučil riskovat?

- Pověz mi o nějakém svém podnikatelském neúspěchu. Jak sis s ním poradil/a?

- Vzpomeň si na dobu před pěti lety. Představoval/a sis si svou kariéru takovou, jaká je dnes?

- Stalo se ti někdy, že ses ucházel/a o místo, které jsi získal/a, ale neměl/a jsi pro něj stoprocentní kvalifikaci? Jak jsi postupoval/a?

- Je něco, co bys byl/a rád/a věděl/a před nástupem do své první manažerské funkce?

- Které vůdčí schopnosti bylo nejobtížnější rozvíjet?

- Měl/a jsi někdy komplikovaný vztah se šéfem? Jak jste situaci zvládli?

Situace

Když už je konverzace v plném proudu, předložte svému mentorovi konkrétní situaci, se kterou byste chtěli pomoci. Například:

- Pokusil/a jsem se delegovat úkol a nedopadlo to dobře. Můžeme probrat, co příště udělat jinak?

- Jak mohu dát svému šéfovi najevo, že nepotřebuji být mikromanagován/a?

- Jak mohu navázat vztahy s klíčovými vlivnými osobami, které nepracují ve stejné organizaci nebo ve stejné zemi?

- Blíží se mi hodnocení. Jak bych se měl/a připravit?

- Mám před sebou dvě velmi odlišné cesty kariérního postupu. Můžeš mi pomoci se rozhodnout?

Sebeuvědomění

Jedním z největších darů, které si můžete dát, je dar sebeuvědomění, tedy schopnost vidět se tak, jak vás vidí ostatní. Mentor vám v tom může pomoci tím, že vám "nastaví zrcadlo" a poskytne podrobnou zpětnou vazbu o tom, jak vaše jednání a komunikace ovlivňují to, jak vás vidí ostatní. Ptejte se například na následující otázky:

- Jak mě vnímáš? Jak bys popsal/a mou osobní značku?

- Kde vidíš mé silné stránky?

- Jaká jsou podle tebe mé slabiny a jak se mohu zlepšit?

- Mohl/a bys mi poskytnout zpětnou vazbu ohledně toho, jak se zlepšit ve vystupování před lidmi?

- Jak mohu srozumitelněji sdělit své myšlenky?

Budování dovedností

Je nějaká dovednost, kterou se v současné době snažíte zlepšit, například řízení projektů, dlouhodobé strategické plánování, delegování nebo vystupování na veřejnosti? Prostřednictvím těchto otázek požádejte svého mentora o radu a zdroje, které vám pomohou tuto dovednost zdokonalit:

- Jak se mohu stát asertivnějším vyjednavačem?

- Můžeme si zahrát na situaci, kdy žádám o zvýšení platu/povýšení?

- Jak mohu lépe řídit lidi, kteří nejsou mí podřízení?

- Můžeš doporučit nějakou knihu nebo zdroj informací pro zvládání složitých rozhovorů?

- Jaké postupy můžeš doporučit pro zvládání nervozity při mluvení před lidmi?

- Jaká je dobrá metodika nebo nástroj pro řízení projektů a sledování týmových cílů?

- Máš nějakou šablonu, kterou používáš pro tvorbu dlouhodobých vizí a strategické plánování?

- Jaké nové dovednosti potřebuji, abych se posunul/a vpřed?

Doufejme, že se nyní cítíte jistější ve svých znalostech o mentoringu a víte, co od něj můžete očekávat. To by vám mělo pomoci podniknout správné kroky k nalezení mentoringového programu, který bude nejlépe vyhovovat vám a vašim individuálním kariérním potřebám.

Join our newsletter
Receive the newest blog posts, event invites, and more
Read about our privacy policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Popular guides
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
See more guides

Latest blog posts

Career

Leveraging nonprofit work for your professional growth: My experience as a UX designer

Let me introduce the concept of volunteering for a nonprofit organisation as a means of self-development.
Veronika Hnilickova
April 22, 2024
Mentoring

Mentoring to Build Confidence: Meet a handful of mentors who can help you overcome self-doubt

Are you struggling with low self-esteem and searching for ways to boost your confidence? A mentor can provide personalized support and encouragement tailored to your unique goals and aspirations. Through honest feedback, shared experiences, and skill development, our mentors will help you to gain valuable perspective, set realistic goals, and cultivate the confidence you need to thrive in any endeavor. To give you a glimpse of the diverse mentor community at Femme Palette, we introduce to you some of our mentors who can help you unlock your full potential.
Femme Palette
August 13, 2023
Stories

“The most important thing for me is the empowerment of the people in my team.”: Soňa Stloukalová on her leadership approach, path to success, and tech trends

Soňa Stloukalová, Country Manager at Bolt, is an inspirational female leader with an impressive career trajectory. We talked to Soňa about milestones on her path to success, how she leads her team with an empowerment approach, and the future how current tech trends might affect the future of Bolt.
Femme Palette
August 13, 2023

Sky rocket your career now!