CZ
Oct 1, 2021

Zpohodlněla jste ve své práci? Víme, jak to můžete změnit.

Jsme neustále ohromené tím, jak je naše komunita úžasná a jaké vědomosti každá z našich členek může nabídnout. Proto jsme se jich zeptali, aby své znalosti a zkušenosti sdíleli i s Vámi. Tento článek napsala Julia Gumeniuk, Content Specialist ve společnosti Kiwi.com

 

Kolikrát bychom měli změnit práci během naší kariéry? Nebo jak dlouho bychom měli pracovat na stejném projektu? Názory na internetu se různí - někteří autoři radí setrvat na té samé pozici nějakou dobu, abychom působili jako stabilní a seriózní zaměstnanec, jiní říkají, že pokud pracovní pozice měníme častěji můžeme získat více zkušeností v různých oblastech.

Který přístup je ale ten nejlepší? Myslím si, že je to na jednom každém z nás, co je pro nás a naši kariéru nejlepší. V tomto článku s vámi budu sdílet svoje osobní zkušenosti a podpořím myšlenku těch,  kteří věří, že je dobré svojí práci měnit častěji - dříve než v ní zpohodlníte.

 

Můj dosavadní příběh o změnách práce.

Nedávno jsem si spočítala, že v posledních čtyřech letech, jsem změnila práci minimálně šestkrát, včetně přechodu z levelu 1 na level 2 v rámci své pozice v zákaznickém servisu (customer service support). Když jsem ve své práci začínala, přišly chvíle, kdy jsem už znala všechny procesy a byla jsem znuděná stále se opakujícími úkoly. Vždy jsem zkoušela najít si nový úkol, nový projekt, něco, co bych mohla dělat jinak v příštích dnech a týdnech.

Takhle jsem postoupila ze zákaznického servisu na pozici specialisty na reklamace a to během jednoho roku. Další rok jsem v rámci této nové pozice postoupila a začala jsem upravovat a sepisovat protokoly a stala jsem se seniorním reklamačním specialistou. V oddělení reklamací jsem se také věnovala tvorbě newsletteru, který vycházel dvakrát týdně a informoval všechny na našem oddělení o novinkách a změnách v různých refundačních praktikách. Díky tomu jsem přešla do interního komunikačního týmu a poté na oddělení PR a externí komunikace. 

Jsem blázen, že tak často měním pracovní pozice? V tu danou dobu jsem si myslela, že je to ten správný krok.  Když se dostavil ten pocit, že už znám svou pracovní náplň a veškeré procesy od A do Z, že zvládnu cokoliv mi přijde do cesty, věděla jsem, že je čas jít dál. Nestačilo mi jen tak sedět a pracovat na tom, co už jsem nějakou dobu uměla, nechtěla jsem ve svojí práci zpohodlnět.

Máte to podobně? Myslíte si, že je to něco, co by vám mohlo pomoci na vaši kariérní cestě? Pokud ano, tak se podívejte na tipy, které jsem nashromáždila na základě vlastní zkušenosti.

Nejlepší čas přemýšlet nad změnou

 

Jak víte, že je čas přemýšlet nad změnou kariéry? Je tu několik signálu, které vás mohou varovat. Podívejme se na ně:

 

1.Začínáte se v práci nudit

Prvním a nejdůležitějším signálem pro změnu kariéry je, že se začínáte nudit při plnění každodenních úkolů. Je to rutina, na kterou jste si navykli? Nebo je to projekt, který se neustále prodlužuje a vy nevidíte jeho konce?

Nezažíváte pocit uspokojení z té neustále se opakující práce. Navíc pokud už dopředu znáte výsledek, nepřichází ani žádné potěšení, když danou práci uděláte. Pracujete jako robot a měli byste pochopit, že je čas na změnu.

2. Ve vaší práci se už nic nového neučíte

Druhým signálem je, že znáte svoji práci od A do Z. Pro někoho to může být výhoda – je jedno jaká překážka či výzva vám přijde do cesty, vy už víte, jak na ni.

Nicméně pro někoho (včetně mě) je to signál, že už pro vás vaše práce není ani trochu výzvou. Nic nového se neděje a cokoliv dalšího přijde - tu situaci už jste zažili; ten úkol vyřešili.

 

3. Zažíváte pocity vyhoření

Posledním a nejnebezpečnějším signálem je pocit vyhoření. Všechno vás jen štve, žádné úkoly vás neuspokojí, vadí vám náplň vaší práce a nakonec jste z toho psychicky i fyzicky vyčerpaní.

Je důležité si tento signál uvědomit, protože se může rozvinout, a dokonce poškodit vaši psychiku. Pokud cítíte, že o své práci, úkolech či spolupracovnících mluvíte jen negativně, není to vaše chyba. Uvědomte si to a popřemýšlejte, jaký typ práce by vám mohl přinést radost a spokojenost. A soustřeďte se na to.

Nejvhodnější doba se připravit

Jakmile porozumíte tomu, že se vás dané signály týkají a jste ochotni situaci změnit – gratulujeme! Nejdůležitější krok už je za vámi. Ale jak se připravit, aby požadovaná změna mohla přijít?

Nejdříve musíte pochopit, že změna je pro vás dobrá. Chcete pracovat na novém projektu? Nebo se chcete posunout na jinou pracovní pozici? Sepište si svoje plány a popište, co vám nový projekt či nová pozice přinese.

 

Pokud chcete změnit svou pracovní pozici, tady je 5 jednoduchých kroků, jak začít:

  1. Sepište si jaké znalosti pro novou pozici už máte.
  2. Uvědomte si, které znalosti vám chybí a napište si, jak byste jich mohli dosáhnout (díky kurzům, networkingu, praxi).
  3. Dejte si termín, do kdy se tyto chybějící znalosti doučíte.
  4. Naplánujte si, kdy se je budete učit a držte se svého učebního plánu. Můžete na to jít pomalu, ale vydržte (Pracujte na sobě každý den, jen tak se přiblížíte ke svému cíli).
  5. Dosáhli jste svého cíle? Ohlédněte se zpět a uvědomte si tento svůj kariérní posun.


Nejlepší čas na změnu

Teď jste připraveni na změnu. Víte, že jí potřebujete, víte, kam se chcete posunout a už máte vše, co pro to potřebujete.

I když si myslíte, že nejste připraveni na sto procent, nemáte všechny znalosti a nebo, že nejsou dokonalé – nenechte se zastavit! Navrhněte nový projekt, na kterém chcete pracovat, zapište se do programu, na který jste se připravovali nebo požádejte o  místo, kvůli němuž se tyto znalosti učili.

Teď už vím, že nikdo z nás nikdy nebudeme připraveni na sto procent, vždy nám bude něco chybět a nikdy nebude vše perfektní. Ale je důležité postavit se výzvám a nebát se změn. Alespoň už nebudete znudění z práce, budete se muset učit nové věci a nebudete mít nakročeno k vyhoření. A to je to nejlepší, co vás může potkat!

Nedopusťte, abyste ve své práci zpohodlněli. Postavte se výzvám, nezastavujte a dostaňte to nejlepší ze své kariéry.


Continue reading

Sky rocket your career now!